30 marca 2017 r. o godzinie 10:00 w sali szkoleniowej tut. komendy przeprowadzono Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". W turnieju rywalizowało 18 uczestników, którzy startowali w trzech kategoriach wiekowych : szkoły podstawowe (10-13 lat), gimnazja(14-16 lat) oraz szkoły ponadgimnazjalne (17-19 lat). W pierwszej kolejności przeprowadzono test pisemny, który wyłonił 3 osoby z każdej grupy wiekowej kwalifikujące się do drugiego etapu - odpowiedzi ustnej.
W wyniku rozgrywki finałowej klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1.    Szkoła podstawowa:
I miejsce: Jakub Zahnd,
II miejsce: Weronika Wiśniewska,
III miejsce: Tomasz Dylik.

2.    Szkoła gimnazjalna:
I miejsce: Diana Lejkowska,
II miejsce: Natalia Przytarska,
III miejsce: Kinga Deja.

3.    Szkoła ponadgimnazjalna:
I miejsce: Błażej Rochmalski,
II miejsce: Daria Lejkowska,
III miejsce: Patryk Jóźwiak.

Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować powiat podczas eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Nagrody wręczone uczestnikom eliminacji powiatowych OTWP ufundował Starosta Gdański, natomiast słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników turnieju zabezpieczyły firmy: Sezam-Furman Sp z o.o. w Pruszczu Gdańskim, Centrum logistyczne Żabka Polska Sp. z o.o. w Będzieszynie oraz firma Citronex Sp. z o.o. oddział w Pruszczu Gdańskim.
Korzystając z licznej obecności uczniów szkół powiatu gdańskiego oraz przedstawicieli szkół i jednostek OSP, przeprowadzono krótką prelekcję na temat kampanii „STOP pożarom traw”. Kampania ta ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.