Uroczysty finał VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”

Czytelnictwo dzieci w powiecie gdańskim ma się dobrze. Takie wnioski można wyciągnąć po uroczystym zakończeniu VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”, które odbyło się w dniu 7 czerwca br. w Szkole Podstawowej im . Marii Kownackiej w Kłodawie. Konkurs objęty został honorowym patronatem Starosty Gdańskiego i Wójta Gminy Trąbki Wielkie. Zgłosiło się aż 19 szkół podstawowych z naszego powiatu, które rywalizowały ze sobą w konkurencjach indywidualnych, takich jak piękne czytanie i test wiedzy z konkursowych lektur. Punktowany także był udział szkół, wyniki czytelnictwa w kończącym się roku szkolnym a także suma punktów we wszystkich konkurencjach. Po dokonaniu podliczeń czytelnictwa, tytuł „Najlepiej Czytającej Szkoły” w powiecie gdańskim w roku szkolnym 2016/2017 uzyskała Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich ; miejsce II - Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie; miejsce III -

Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie. Zwycięzcami całego konkursu w tym roku są Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gd. i Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie – zajęły równorzędne I miejsce. II miejsce przypadło Zespołowi Szkół w Łęgowie a III miejsce – Zespołowi Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Warto też wymienić szkoły naszego powiatu, w których – w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosło czytelnictwo w przeliczeniu na 1 ucznia – są to szkoły  podstawowe w  Przywidzu, Bielkówku, Lublewie, Czerniewie, Kłodawie oraz SP nr 2 i SP nr 3 z Pruszcza Gd.

Wyniki czytelnictwa oraz generalnie wysoki poziom powiatowego konkursu czytelniczego to w dużej mierze zasługa nauczycieli i rodziców, którzy potrafili zachęcić dzieci do przygotowania się do udziału w zmaganiach czytelniczych.

W uroczystości wzięli m. in. udział Błażej Konkol, Wójt Gminy Trąbki Wielkie

oraz pisarka Anna Czerwińska-Rydel. Jej barwne opowieści o wielkiej pasji, jaką jest pisanie książek dla dzieci przeniosły uczestników spotkania w piękny świat fantazji, literatury i ogromnej kreatywności.

Konkurs jest efektem współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich, Szkoły Podstawowej im.Marii Kownackiej w Kłodawie oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim.

Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu czytelniczego w nowym roku szkolnym.