10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W ubiegły weekend odbyły się uroczystości 10 lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia Pruszcz Gdański. Partnerem Uniwersytetu od początku był Powiat Gdański.

UTW w Pruszczu Gdańskim powstało dokładnie 6 lutego 2008 roku Inicjatorkami utworzenia UTW były wolontariuszki Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont w Pruszczu Gdańskim panie: Barbara Biegańska,Romana Karmasz i Halina Szumiło. Pierwsza instytucją współogranizującą UTW był Powiat Gdański. Wkrótce dołączyło także Miasto Pruszcz Gdański.

Dziś uniwersytet działa pod wspólnym  patronatem Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Burmistrza miasta Pruszcz Gdański , Starosty Powiatu Gdańskiego i Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont.( W styczniu 2008 podpisano list intencyjny) Od 2011 roku nadal Prezesem Fundacji i koordynatorem UTW jest Elżbieta Urbanowicz.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce aktywizujące lokalną społeczność. Jest nie tylko ważnym elementem systemu kształcenia i doskonalenia ustawicznego, ale również idealną odpowiedzią na procesy demograficzne zachodzące we współczesnym, starzejącym się społeczeństwie Europy. W wymiarze indywidualnym daje seniorom poczucie przynależności, stanowi okazję wyjścia do ludzi, umożliwia rozwój osobisty, udział w życiu społecznym po zakończeniu aktywności zawodowej. pozwala nawiązać nowe i podtrzymywać kontakty koleżeńskie, po prostu cieszyć się życiem.

- Celem Fundacji w 2008 roku było zaktywizowanie ludzi, którzy mają pomysł na aktywne, twórcze życie. Zaczęło się od ,,plastyczek’’, które chciały rozwijać swój talent – wspomina Elżbieta Urbanowicz. - Dołączyli seniorzy na lektoraty języków obcych, którzy chcieli poprawić swą sprawność fizyczną,  ćwiczyć pamięć, poznawać nowe technologie i miło spędzać czas w gronie rówieśników.

W 2008 roku odbyła się pierwsza inauguracja Roku Akademickiego. Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim. Ślubowanie złożyło ok.200 -stu abiturientów. Oferta obejmowała wykłady i 9 sekcji-warsztatów.

- Dziś Uniwersytet liczy około 400 słuchaczy a poza wykładami w ofercie znajduje się 46 grup warsztatowych – dodaje Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. - Sukces uniwersytetu, któremu kibicuje od początku, to zasługa ludzi, którzy go tworzą. Życzę tak instytucji, jak seniorom, abyśmy wspólnie mogli nadal rozwijać ten projekt.