20 - lecie naszego powiatu

W miniony piątek świętowaliśmy 20-lecie naszego powiatu. Jak to się zaczęło?

05.06.1998 r. sejm przyjął ustawę o samorządzie powiatowym, w wyniku której powołano do życia powiaty, a 23.11.1998 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, pierwszemu Staroście Gdańskiemu – Bogdanowi Dombrowskiemu, wręczono akt założycielski.

Przez te 20 lat wiele się zmieniło!

Powiat Gdański jest dzisiaj jednym z najbardziej atrakcyjnym pod względem inwestycyjnym obszarem w województwie pomorskim. Drogi krajowe oraz wojewódzkie w połączeniu ze sobą stanowią sieć dróg tranzytowych. Przez teren powiatu przebiegają 3 drogi krajowe i 7 dróg wojewódzkich, a także odcinek autostrady A1. Powiat Gdański jest zarządcą dla prawie 300 km dróg powiatowych.

Pod względem walorów turystycznych nasz powiat jest miejscem niezwykłym. To właśnie tu łączą się w jedno trzy wielkie krainy geograficzne - Kaszuby, Kociewie i Żuławy. Bogactwo przyrodnicze i kulturowe oraz liczne szlaki turystyczne sprawiają, że Powiat Gdański jest idealnym miejscem do wypoczynku.