70-lecie szkoły podstawowej w Kolbudach

W piątek 23 października dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie szkoły podstawowej w Kolbudach  wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie świętowali Jubileusz  70– lecia placówki.  Na uroczystość przybyli przedstawicieli władz samorządowych, przyjaciele szkoły i jej absolwenci.

Po uroczystej mszy świętej w kościele św. Floriana w Kolbudach, goście zgromadzili się w hali sportowej ZKPiK , gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły oraz wystąpienia gości.  W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Gdańskiego w osobach Starosty Gdańskiego Stefana Skoniecznego, Wicestarosty Mariana Cichon oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Ołowskiego. Na ręce Dyrektora placówki Roberta Aszyk złożono gratulacje i życzenia dla całego grona pedagogicznego i wszystkich uczniów szkoły oraz wręczono upominek.

Szkoła w Kolbudach założona została zaraz po wojnie w 1945 r. przez Edmunda Nagórskiego, który został też pierwszym dyrektorem szkoły oraz wychowawcą.  Liczba uczniów z roku na rok się powiększała i na potrzeby placówki zaadaptowano jeszcze dwa dodatkowe budynki. W 1989 r. przy ulicy Wybickiego oddano do użytku nowy obiekt, w którym placówka funkcjonuje do dzisiaj.  Reforma systemu edukacji w 1999 r sprawiła, że szkoła została przekształcona w Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach.  Patronem szkoły jest Mariusz Zaruski,  pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik. Na dzień dzisiejszy w szkole uczy się ponad 1000 uczniów.