70-ta rocznica Marszu Śmierci Więźniów Obozu Stutthof w Pruszczu Gdańskim

25 stycznia przedstawiciele władz samorządowych powiatu uczestniczyli w obchodach 70-tej Rocznicy Marszu Śmierci Więźniów Obozu Stutthof w Pruszczu Gdańskim. Po uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego obelisku oraz nowego krzyża na rogu ulicy Grunwaldzkiej i Mickiewicza. W oficjalnym przemówieniu Starosta Gdański Stefan Skonieczny przypomniał historię marszu, który w Pruszczu miał jeden z najważniejszych etapów. Oprócz oficjeli, głos zabrała Józefa Kraśnicka będąca naocznym świadkiem wydarzeń stycznia 1945 r. Po części oficjalnej uroczystości, władze miasta i powiatu oraz organizacji kombatanckich złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym podobóz Stutthof znajdującym się przy ulicy Powstańców Warszawy.

Zdj.R.Gucwa