Będzie zapora przeciwpowodziowa na Żuławach

Powiat Gdański przekazał Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim specjalistyczne zapory pomagające niwelować skutki wysokiej wody na Żuławach.

Specjalistyczne zapory zapobiegną ewentualnemu wypływowi rzeki poza koryto. Już wkrótce PSP w Pruszczu Gdańskim będzie mogło ułożyć 200 metrów sztucznego wału – mówi Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny.

- Zakup nowego sprzętu był możliwy dzięki udziału Powiatu Gdańskiego w projekcie „Bezpieczne Żuławy” podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego Żuław przez rozbudowę systemu alarmowania i powiadamiania, oraz dostawę sprzętu specjalistycznego – mówi Ireneusz Czernecki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Powiecie Gdańskim.

Zakupy, które poczyniło ośmiu partnerów projektu objęły, oprócz zapór, także pompy wysokiej wydajności, agregaty, kamery termowizyjne, dron oraz systemy powiadamiania i łączności.

Przekazanie zapór to kolejny etap współpracy Powiatu Gdańskiego z Powiatową Strażą Pożarną. Powiat Gdański co roku finansuje zakupy sorbentów na potrzeby PSP. Z powiatowych funduszy zakupione zostały także specjalistyczne przyczepki, namioty ratownicze i stacja przeciwgazowa. Powiat Gdański regularnie dofinansowuje także zakupy samochodów dla PSP Pruszcz Gdański.

Już wkrótce rozpocznie się także przebudowa budynku PSP, także finansowana ze środków Powiatu Gdańskiego.