Dzień Sybiraka w Pruszczu Gdańskim

W dniu wczorajszym odbyły się uroczystości związane ze Światowym Dniem Sybiraka, przypadającym w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę która miała miejsce 17 września 1939 r.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, natomiast dalsza część uroczystości obyła się na Placu Jana Pawła II. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezes Związku Sybiraków koło w Pruszczu Gdańskim, Jan Mikolcz. Po apelu pamięci oraz salwie honorowej, oddanej  przez kompanię honorową 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, pod pomnikiem Nike złożono wiązanki kwiatów. W trakcie uroczystości wręczono również złote odznaki za zasługi dla Związku Sybiraków, które otrzymali Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, Starosta Gdański Stefan Skonieczny i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Piotr Kaliński.
Uroczystość uświetniło przedstawienie „Dzieci Wojny” w wykonaniu Małej Akademii Teatralnej pod kierownictwem Sławomira Kochanka.

Po oficjalnych uroczystościach odbyło się spotkanie Sybiraków i zaproszonych gości w sali posiedzeń Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.