Finał II etapu remontu Kanału Raduni

W tym tygodniu mają rozpocząć się odbiory drugiego etapu przebudowy Kanału Raduni. Choć wykonawca nie usunął jeszcze tam, w kanale znajduje się już woda z miejskiej kanalizacji deszczowej

- W piątek w niektórych miejscach trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe przy barierkach i uzupełnienia kamiennego wykończenia koryta kanału. II Etap remontu, mimo że logistycznie znacznie trudniejszy,
przebiegł zdecydowanie sprawniej niż pierwszy. To duży sukces - mówi Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. Remont Kanału Raduni to największa inwestycja w dziejach Powiatu Gdańskiego.
Całość prac będzie kosztować według umowy z wykonawcą - firmą Skanska  ponad 18 mln złotych.

Wyjątkowy obiekt hydrotechniczny wybudowali w latach 1310 -1338 Krzyżacy. Rolą 13,5 kilometrowego cieku wodnego było zapewnienie dopływu świeżej wody do potrzeb gospodarczych i obronnych Gdańska.
Współcześnie Kanał Raduni to jeden z najciekawszych przykładów dawnej sztuki hydrotechnicznej, wpisany do rejestru zabytków.