Na podstawie art. 49 oraz art. 36, 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 1691) – dalej k.p.a. oraz art. 113 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1145 ze zm.). – dalej u.g.n.
STAROSTA GDAŃSKI WYKONUJĄCY ZADANIE
Z ZAKRESU ADMISNITRACJI RZĄDOWEJ
zawiadamia, iż prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia odszkodowania w trybie art. 12 ust. 4a, art. 18 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024r., poz. 311) – dalej ustawa zrid za udział w prawie własności działki ewidencyjnej położonej w Gminie Pruszcz Gdański, obr. Jagatowo, oznaczoną nr 10/6 o pow. 0,0059 ha (powstałej z podziału działki ewidencyjnej nr 10/2, stanowiącej uprzednio współwłasność kilku osób fizycznych), która zgodnie z decyzją Starosty Gdańskiego nr 225/2020 z dnia 9 marca 2020r. sygn. AB.6740.1192.2019.PKA.GP o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: „Przebudowa i budowa ulicy Żurawiej wraz z oświetleniem i kanalizacją deszczową w miejscowości Jagatowo, gm. Pruszcz Gdański (obręb ewidencyjny Jagatowo [0012], jednostka ewidencyjna Pruszcz Gdański [220404_2]”, zmienioną decyzją Starosty Gdańskiego nr 992/2022r. z dnia 23 września 2022r., AB.6740.961.2022.MSK.GP, z mocy prawa przeszła na własność Gminy Pruszcz Gdański.
Zgodnie z zapisami księgi wieczystej oraz danymi z ewidencji gruntów i budynków współwłaścicielami działki ewidencyjnej położonej w Gminie Pruszcz Gdański, obr. Jagatowo, oznaczonej nr 10/6 były trzy osoby fizyczne (w tym m. in. Pan Michał Kruglik). Odszkodowanie za udział w prawie własności ww. nieruchomości na rzecz dwóch jej współwłaścicieli (innych niż Pan Michał Kruglik) zostało już uprzednio ustalone na mocy ostatecznej decyzji Starosty Gdańskiego z dnia 14 lutego 2024r. sygn. GKiK-GN.683.1.4.2023.AK, która była przedmiotem trybu nadzwyczajnego uruchomionego na wniosek Strony, w konsekwencji którego wydana została przez Wojewodę Pomorskiego w dniu 28 lutego 2025r. decyzja nr NSP-VIII.7581.4.2.2024.AG. Zgodnie z posiadanymi informacjami Pan Michał Kruglik nie żyje. Tut. Organ nie posiada jednakże wiedzy na temat postępowania spadkowego po W/w.
Stosownie do art. 113 ust. 6 i 7 u.g.n.: „6. Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.7. Przepis ust. 6 stosuje się również, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono lub nie zostało zakończone postępowanie spadkowe.”
W świetle powyższego przedmiotowa nieruchomość stanowi nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym, stosownie do treści art. ww. 113 ust. 6 i 7 u.g.n.
Z kolei w art. 49 k.p.a. stwierdzono, że strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Osoby, którym przysługują prawa rzeczowe do nieruchomości tj. działki ewidencyjnej położonej w Gminie Pruszcz Gdański, obr. Jagatowo, oznaczonej nr 10/6, przed wydaniem decyzji ustalającej odszkodowanie, mogą zapoznać się z zebranym materiałem dowodowym w siedzibie Urzędu Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.
Niezgłoszenie się osób legitymujących się prawami do ww. nieruchomości skutkować będzie zobowiązaniem Wójta Gminy Pruszcza Gdańskiego do przekazania ustalonej kwoty odszkodowania do depozytu sądowego.
Jednocześnie, w związku z koniecznością zebrania pełnego materiału dowodowego oraz mnogością prowadzonych spraw, Starosta Gdański na podstawie art. 36 k.p.a. wyznacza termin załatwienia sprawy do dnia 18 września 2026r.
Stronie służy prawo wniesienia ponaglenia, jeżeli nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub w przepisach szczególnych, ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1, bądź postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Ponaglenie musi zawierać uzasadnienie, a wnosi się je do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie (art. 37 § 1, § 2 i 3 k.p.a.).
Z aktami sprawy można zapoznać się w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, przy ul. Wojska Polskiego 16, w godzinach pracy Urzędu. Sprawę prowadzi Wydział Gospodarki Nieruchomościami. Informację telefoniczną można uzyskać pod numerem tel. (058) 773 12 18 powołując się na sygnaturę postępowania tj. GN.683.3.2.2024.MgK.
Niniejsze obwieszczenie podlega wywieszeniu od dnia 12 czerwca 2026r. na okres 14 dniu na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 16, opublikowaniu na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Gdańskiego (https://powiat-gdanski.biuletyn.net/) oraz na stronie internetowej Powiatu Gdańskiego ( https://powiat-gdanski.pl/).