Jak zdalnie promować czytelnictwo – drugie spotkanie szkoleniowe bibliotekarzy szkolnych powiatu gdańskiego.

W dniach 25 – 26 listopada br. biblioteka pedagogiczna w Pruszczu Gd. zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy ze szkół powiatu gdańskiego na spotkanie szkoleniowe online.
W obecnych warunkach pandemii nie jest możliwe realne spotkanie w bibliotece ale było to możliwe za pomocą platformy elektronicznej ClickMeeting.
Każdy zainteresowany nauczyciel otrzymał drogą elektroniczną link do wejścia na platformę zdalną. Była możliwość zadawania pytań, rozmowy i pisania na czacie.
Biblioteka pedagogiczna ze swej strony przygotowała bardzo potrzebne informacje i porady z zakresu pracy zdalnej nauczycieli bibliotekarzy.
Podejmują oni wielu starań, by włączać się do działań edukacyjnych prowadzonych zdalnie
a ich efektów oraz zasięgu nie można porównywać ze skutecznością metod tradycyjnych.
Edukacja czytelnicza książki konkuruje z podstawowymi obowiązkami szkolnymi.
Mimo zamknięcia szkół, nauczyciele bibliotekarze chcą promować czytelnictwo, chcą rozbudzać w uczniach zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą. Są zainteresowani działalnością edukacyjną, choć uczniowie w tej chwili uczą się w swoich domach przed komputerami. Chcą także wspierać informacyjnie uczniów, nauczycieli i rodziców. Takie formy zdalnej edukacji czytelniczej, jak krzyżówki online, quizy, wirtualne wycieczki czy zdalne kluby recenzentów zyskały życzliwe zainteresowanie nauczycieli.
W spotkaniu uczestniczyło 23 nauczycieli bibliotekarzy z Pruszcza i powiatu gdańskiego.