Wielkość czcionki

Current Size: 100%

Styl wyświetlania

Szlaki turystyczne

Szlak „Trzech Jezior”

Szlak „Trzech Jezior” to szlak rowerowy w formie pętli o długości 18,5 km. Trasa biegnie wzdłuż trzch jezior znajdujących się na terenie gminy Przywidz tj. Przywidzkie Małe, Połęczyńskie i Głęboczko. Część szlaku wiedzie odcinkiem historycznej granicy Wolnego Miasta Gdańska.

Szlak „Dolina Reknicy”

Szlak „Dolina Reknicy” to szlak rowerowy w formie petli o długości 13 km. jego trasa rozpoczyna się i kończy w Przywidzu i wiedzie przez najurokliwszy zakątek gminy jakim jest pradolina jeziora Głęboczko i rzeki Reknicy. Szlak ze względu na duże różnice w wysokości terenu można uznać za trudny oraz atrakcyjny dla rowerzystów wyczynowych.

Szlak Wzgórz Szymbarskich

Szlak Wzgórz Szymbarskich (czarny szlak pieszy o długości 120,3 km w tym na terenie powiatu 20,5 – 30,25 km i 36,5 – 46 km) jest najdłuższym szlakiem regionu gdańskiego. Prowadzi on z Trójmiasta w centralną część wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego do Wzgórz Szymbarskich, które ze swą kulminacją – Wieżycą są najwyżej położonym miejscem na całym Niżu Środkowoeuropejskim.

Leśne ścieżki rowerowe... od obwodnicy aż pod szczyt Wieżycy

Leśne ścieżki rowerowe... od obwodnicy aż pod szczyt Wieżycy (szlak pieszy i rowerowy) prowadzić będzie wzdłuż jezior, dolin rzecznych oraz lasów wraz z rezerwatami przyrody: Bursztynowa Góra, Jar Raduni, Jar Reknicy, Wyspa na Jeziorze Przywidz, Ostrzycki Las, Szczyt Wieżycy. Zaprojektowana na 260 km trasa ma stanowić poszerzenie systemu dróg rowerowych aglomeracji trójmiejskiej o urokliwą Kaszubską pętlę.

Szlak Elektrowni Wodnych

Szlak Elektrowni Wodnych (szlak pieszy, rowerowy) umożliwia poznanie zespołu ośmiu elektrowni wodnych na rzece Raduni wybudowanych w latach 1910 – 1937. Sześć z nich tworzy unikatowy kompleks "kaskady rzeki Raduni". Poza walorami przyrodniczymi , elektrownie uznać należy za perełki przedwojennej architektury przemysłowej. Pomimo upływu czasu i poważnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, elektrownie do dnia dzisiejszego wytwarzają energię nie tylko dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Szlak Śladami Mennonitów

Szlak Śladami Mennonitów (czarny szlak pieszy rowerowy) prowadzi przez słabo jeszcze znane aczkolwiek urokliwe zakątki północnowschodniej części Województwa Pomorskiego, gdzie za namową Jana Łaskiego, bratanka prymasa i staraniem gdańskiej rady miejskiej, po katastrofalnych powodziach z 1540 r. i 1543 r. sprowadzono mennonitów. Na 34 km trasy można zobaczyć typowe dla tych terenów przykłady architektury takie jak: o domy podcieniowe w miejscowościach Krępiec i Trutnowy, o kościoły w Wróblewie i Kiezmarku, o dzwonnica w Wiślinie, o stela mennonitów z Wocław.

Szlak Domów Podcieniowych

Szlak Domów Podcieniowych (czarny szlak pieszy, rowerowy, wodny) to najciekawszy i najczęściej odwiedzany szlak turystyczny na Żuławach Gdańskich. Na odcinku 20 km znajduje się wyjątkowo duża ilość wartościowych zabytków architektury, gotycko barokowe kościoły, plebanie, domy podcieniowe oraz liczne zachowane XIX wieczne, a niekiedy XVIII wieczne zabudowania gospodarcze. Na szlaku można zobaczyć: o 7 domów podcieniowych z najokazalszym w Trutnowach, o kościoły w Osicach, Trutnowach i Kożlinach, o ruiny gotyckiego kościoła w Steblewie, o spichlerz z XVIII w Koźlinach.

Szlak Motławski

Szlak Motławski (czerwony szlak pieszy, rowerowy) to główny szlak Żuław Gdańskich. Przebiega niemal na całej trasie wzdłuż Motławy, największej rzeki znajdującej się na tym obszarze – stąd jego nazwa. W czasie wędrówki jest stały kontakt z głównym nurtem tej rzeki, ale też z odcinkami nowymi, jej kanałami i dopływami tj. Kłodawa, Czarna Łacha, Radunia. Prowadzi on z Gdańska do Tczewa. Długość szlaku wynosi 37 km w tym na terenie powiatu gdańskiego przebiega 24,7 km. Umożliwia poznanie historycznej krainy w delcie Wisły, jej krajobrazu i zabytków.

Strony

Subskrybuj RSS - Szlaki turystyczne

Gminy Powiatu Gdańskiego

  • Gmina Cedry Wielkie
  • Gmina Kolbudy
  • Gmina Pruszcz Gdański
  • Pruszcz Gdański
  • Gmina Przywidz
  • Pszczółki
  • Gmina Suchy Dąb
  • Gmina Trąbki Wielkie