Koniec 2018 roku to dobry czas, aby podsumować najważniejsze inwestycje Powiatu Gdańskiego ostatnich lat.

Zdecydowanie najważniejszą inwestycją, zrealizowaną w ostatnim czasie była budowa budynku, w którym mieści się teraz Pogotowie Ratunkowe i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Wielu twierdzi, że była to najważniejsza inwestycja w 20-letniej historii powiatu gdańskiego.

– Można powiedzieć, że niemal wszystkie zaplanowane inwestycje udało nam się zrealizować. Obejmując stanowisko starosty postawiłem sobie za cel, aby nasz urząd był bardziej otwarty na mieszkańców. Myślę, że ten cel udało się osiągnąć. Mam tu na myśli nie tylko inwestycje, które przeprowadziliśmy w wydziale komunikacji, czy też geodezji, gdzie zatrudniamy około 40 pracowników, aby załatwienia spraw nie trwało miesiącami. Myślę również o podejściu samych pracowników starostwa, którzy mają pomagać mieszkańcom powiatu gdańskiego – mówi nam Stefan Skonieczny, starosta gdański.

Spore zmiany nastąpiły w wydziale komunikacji, gdzie przeprowadzono modernizacje pomieszczeń, aby obsługa petentów była sprawna i komfortowa.

– Każdego dnia w wydziale komunikacji załatwianych jest około 200 spraw. Wiadomo, że nie zawsze uda się uniknąć kolejek. Warto jednak stosować się do zasad i udogodnień, które wprowadziliśmy w tym wydziale, aby nie marnować czasu na ewentualnie czekanie. Po to wprowadzaliśmy chociażby internetowy system kolejkowy, aby zmniejszyć długość kolejki – dodaje Stefan Skonieczny.

Spore zmiany przeszedł również pion społeczny, a w szczególności Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które teraz mieści się przy ulicy Raciborskiego.

– W końcu lekarze orzecznicy mogą pracować w przyzwoitych warunkach, a mieszkańcy mogą czekać w godnych warunkach. Warto w tym miejscu powiedzieć, że bez budynku przy Raciborskiego nie mieliśmy kontraktu na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Dysponujemy własnymi karetkami i nie musimy płacić za ich wynajmowanie. Ubolewam nad tym, że nie mamy jeszcze ambulatorium, ale będziemy robić wszystko, aby w najbliższym czasie uruchomiona została w pogotowiu również dzienna obsługa chorych wraz z ambulatorium i podstawowa opieka zdrowotna – mówi starosta gdański.

Niewątpliwym sukcesem minionych czterech lat są inwestycje drogowe. Realizacja tak wielu zadań była możliwa dzięki porozumieniu, które powiat zawarł ze wszystkimi gminami.

– Z jednej strony jest to faktycznie sukces, ale z drugiej każdy może powiedzieć, że zrobiliśmy mało. W każdej gminie realizowaliśmy inwestycje drogowe – powstały nowe ulice oraz chodniki i ścieżki rowerowe. Gdyby nie współpraca z gminami, ilość wyremontowanych i przebudowanych dróg powiatowych byłaby znacznie mniejsza. Przypomnę, że przez wiele lat, właśnie dzięki współpracy z gminami, otrzymywaliśmy rządowe środki na realizacje naszego drogowego projektu. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nasz sprawdzony program będziemy kontynuowany – mówi Marian Cichon, wicestarosta gdański.

W ostatnich kilkunastu miesiącach prawdziwą metamorfozę przeszły również szkoły, których organem prowadzącym jest powiat. Najważniejszym był projekt dotyczący termomodernizacji budynków przy Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim oraz Zespole Szkół Rolniczych w Rusocinie. Przypomnijmy, że powiat wykorzystał również unijne środki na uruchomienie w obu szkołach nowych kierunków nauczania. Dzięki temu obie placówki mogły utworzyć i wyposażyć nowe pracownie.

Wielkie zmiany w ostatnich latach nastąpiły także w Zespole Szkół Specjalnych w Warczu. Wszystkie klasopracownie wyposażone zostały w niezbędny sprzęt do nauki dzieci autystycznych. Na tym jednak nie koniec.

– Doszliśmy do porozumienia z gminą Trąbki Wielkie i niebawem rozpoczniemy kolejne inwestycje w Warczu. Będziemy budować salę gimnastyczną, która służyć będzie także mieszkańcom Warcza. Jeden z budynków chcemy rozbudować, dzięki czemu otrzymamy dodatkowe pomieszczenia dla administracji – informuje Marian Cichon.

Inwestycja umieszczona została w wieloletnim planie inwestycyjnym. Projekt powstanie zapewne na początku nadchodzącego roku.

Pogotowie