Nowoczesne pracownie samochodowe w ZSR CKP w Rusocinie

Nowoczesny serwis samochody w Rusocinie? Jak najbardziej. Pod warunkiem, że myślimy o działającej tutaj szkole, której organem prowadzącym jest Powiat Gdański.
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie od kilku lat intensywnie rozwija profil kształcenie w zawodzie mechanik pojazdy samochodowe i ma bardzo dobrą współpracę z pracodawcami. Do największych partnerów szkoły należy zaliczyć następujące firmy: Skoda i Volkswagen Plichta, Renault Zdunek, Janisz, Walmar, AutoConsult , Opel ,Serwis. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców, tym roku szkolnym przekształcane są warsztaty w nowoczesne pracownie samochodowe do diagnostyki i naprawy pojazdów.
Do najważniejszych elementów wyposażenia trzech nowoczesnych pracowni należy zaliczyć:
• urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii w systemie 3 D
• zestaw do badania szczelności układu chłodzenia wraz z testerami
• próbniki ciśnienia oleju i ciśnienia sprężania diesla
• miernik ciśnienia sprężania z rejestracją pomiarów
• zestawy do cofania tłoczków hamulca
• zlewarko-wysysarka oleju
• ściągacze do drążków kierowniczych, przegubów, przekładni, łożysk
• podnośniki kolumnowe
W narzędziowni pojawiły się wózki narzędziowe, klucze pneumatyczne, zestawy i adaptery udarowe oraz narzędzia tradycyjne. Odpowiednio wyposażona pracownia pozwoli uczniom sprawdzić działania pojazdu oraz jego zespołów za pomocą urządzeń diagnostycznych. Do najważniejszych działań przyszłych mechaników należeć będzie:
• ustalenie usterki i usunięcie jej
• dokonywanie wymiany płynów eksploatacyjnych pojazdu;
• sprawdzenie i ustawianie zbieżności kół pojazdu;
• kontrolowanie i ustawianie świateł pojazdu;
• wykonywanie prac demontażowo – montażowych,
• naprawianie i regulacja zespołów i podzespołów pojazdu, w tym: silnika i skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia i innych;
• mycie oraz czyszczenie części i podzespołów,
• sprawdzanie jakości wykonanych prac obsługowo-naprawczych poprzez jazdę próbną oraz za pomocą urządzeń diagnostycznych;
• organizowanie eksploatacji i utrzymywania w czystości stanowiska pracy
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Dzięki środkom finansowym z Powiatu Gdańskiego, uczniowie będą zdobywać wiedzę z budowy pojazdów samochodowych, ich diagnostyki, w tym naprawy podzespołów i zespołów z elektrycznością i elektroniką na czele. Warto przypomnieć, że atutem kształcenia się w ZSR CKP, jest zdobycie prawa jazdy w kategorii B i T.