O emigracji w bibliotece pedagogicznej

W dniach 9 – 10 oraz 30 – 31 października w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyły się ciekawe zajęcia dotyczące migracji Polaków w latach 1918 – 1939. Kim był polski emigrant, jakim środkiem lokomocji i dokąd się zazwyczaj wybierał, jaki los go zwykle czekał w obcym kraju – odpowiedzi na te pytania udzieliła pani dr Barbara Męczykowska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Problem emigracji nie jest obcy współczesnym dzieciom. W wielu ich rodzinach rodzice lub krewni wyjeżdżają do pracy za granicę, więc temat okazał się dla nich bardzo ciekawy. Uczniowie wykonywali też zadania takie jak obliczenie kosztów rejsu statkiem w przeliczeniu na dolary. Dzieci też wcieliły się w rolę emigrantów, pisząc list do rodziny w Polsce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas VI i VII szkół podstawowych z Kłodawy, Łęgowa oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim – łącznie 283 osoby.