Od literatury do matematyki czli Rok Matematyki na Pomorzu,

Rok 2015 Marszałek Województwa Pomorskiego ogłosił Rokiem Matematyki na Pomorzu.

Zakrojone na szeroką skalę  działania na rzecz popularyzacji matematyki wśród różnych grup społecznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uczniów to edukacyjny priorytet.

W związku z tym Mariola Meyka, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim przeprowadziła dwa zajęcia z uczniami klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim Od literatury do matematyki.

Na swoich zajęciach wykorzystała teksty literackie, których treść zadaniowa pozwoliła uczniom rozwijać zainteresowania i umiejętności matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania, układania i porównywania liczebności zbiorów, przeliczania elementów w zbiorach.

Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że matematykę można dostrzec w różnych aspektach życia codziennego. I ten cel udało się osiągnąć. Uczestnicy zajęć  poprzez zabawy ruchowe doskonalili orientację przestrzenną i wielkościową,  poznawali owady i ich budowę przeliczając odnóża i kropeczki, pomagali uwolnić królewnę rozwiązując zadania. Dzieci świetnie się bawiły i uczyły jednocześnie.