Powiatowe łosie, dziki i żurawie

Jesienią na polach i w lasach powiatu gdańskiego trwa niezwykły ruch. Na terenach rolnych i rozlewiskach lądują na odpoczynek ptaki odlatujące na egzotyczne zimowiska. Dawno już odleciały bociany. Opuszczają nas ostatnie żurawie, które z terenów Żuław i Gdańskich Wyżyn udają się na tymczasową emigrację przez północną Polskę, Niemcy, Belgię i Francję do granic Hiszpanii z Portugalią, a część z nich przekracza Giblartar i leci dalej do Afryki p ółnocno – zachodniej.  Nocami wysoko nad naszymi głowami słychać krzyki nawołujących się, skandynawskich i rosyjskich gęsi. Będziemy mogli je słyszeć a czasami i obserwować, żerujące, do drugiej połowy listopada.  W wielu miejscach Powiatu, w poszukiwaniu łatwiejszych żerowisk, wychyliły się za to z lasów dziki. Grasują między innymi na pruszczańskim „zatorzu”. Co ciekawe, jak wynika z obserwacji pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Gdańskiego, zniknęła gdzieś bacznie obserwowana przez mieszkańców powiatu, wataha wilków. Wiele wskazuje na to, że przeniosła się w stronę lasów starogardzkich, choć niewykluczone że zimą może wrócić. Na koniec nieco zaskakująca wiadomość.  Zniknęły wilki za to pojawiły się łosie, które w zauważalnej liczbie przeprawiają się przez Wisłę, zmierzając na południowy – zachód. To ważna informacja dla kierowców, którzy podróżując drogami powiatu powinni liczyć się z ewentualnością spotkania tego zwierzęcia. (fot. Nadleśnictwo Kolbudy)