09.01.2022

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie Powiatu Gdańskiego realizowany jest w partnerstwie z Lux Med sp. z o. o.

Projekt realizowany będzie na terenie całego Powiatu Gdańskiego.

Okres realizacji do 30.06.2023 r.
Wartość projektu: 878 015,58 zł
Kwota dofinansowania: 834 114,94 zł

Opis zakresu przedsięwzięcia i planowanych zadań:

Realizacja projektu w ramach przedsięwzięcia jest zgodne z przyjętym Regionalnym Programem Polityki Zdrowotnej dotyczącej prewencji Cukrzycy typu 2 opracowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Zgodnie z przyjętym RPZ-em, planowane działania są ukierunkowane na : wczesną identyfikację osób chorych na cukrzycę typu 2 oraz osób z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, promocję zdrowego stylu życia i utrwalanie postawy osobistej odpowiedzialności za zdrowie. Projekt skierowany jest do osób z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w wieku aktywności zawodowej w wieku 18 – 64 lata zamieszkujący na terenie Powiatu Gdańskiego.

Projekt obejmuje następujące działania:

• Akcja informacyjno-rekrutacyjna – będzie służyć jako informacja o projekcie oraz jako forma edukacyjna dostępna dla ogółu mieszkańców,
  • Badania przesiewowe glikemii na czczo – wykonanie badań osobom skierowanym po wstępnej kwalifikacji (wypełnienie ankiety Findrisk i uzyskanie min 12 pkt. , osoby w wieku 45+ bez względu na wynik ankiety kwalifikują się do programu), konsultacje lekarskie, pielęgniarskie, opieka dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa
  • Realizacja kompleksowego programu edukacyjnego dla uczestników projektu poprzez konsultacje indywidualne oraz warsztaty grupowe
  • Zakończenie udziału w projekcie – ponowne badanie OGTT, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie – ocena stanu pacjenta po roku uczestnictwa w projekcie, zalecenia co do dalszego postępowania.

JEŚLI JESTEŚ OSOBĄ:

• W WIEKU 18 – 64 LATA
  • W WIEKU AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ
  • W GRUPIE PODWYŻSZONEGO RYZYKA ROZWOJU CUKRZYCY TYPU 2
  • ZAMIESZKUJĄCĄ NA TERENIE POWIATU GDAŃSKIEGO

ZGŁOŚ SIĘ DO PROJEKTU!!!

JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU BEZPŁATNYCH BADAŃ?

Należy wypełnić kwestionariusz FINDRISK, formularz dostępny TUTAJ >> Jeśli po zsumowaniu punktów z ankiety wyszło minimum 12 punktów uczestnik programu kwalifikuje się do badań przesiewowych.Osoby w wieku 45-64 kwalifikują się do programu bez względu na wynik ankiety FINDRISK.

Ankietę można również wypełnić na miejscu w placówce medycznej w godz. 7.30-12.00 bez wcześniejszego umówienia. Badania przeprowadza:

Centrum Medyczne LUX MED
ul. Wita Stwosza 1, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. 885 617 391

email: projektcukrzyca@luxmed.pl

Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Informacje, gdzie można się przebadać można znaleźć na stronie >>> https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/