Wielkość czcionki

Current Size: 100%

Styl wyświetlania

Pruszcz Gdański - co czytają dzieci, co czyta młodzież

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim codziennie przybywa młodych czytelników, wśród których już coraz częściej pojawiają się także ci najmniejsi, czyli roczne maluchy oraz niemowlaki. Specjalnie dla nich biblioteka zakupiła książeczki kontrastowe, które są ilustrowane głównie czarno-białymi obrazkami, przedstawiającymi czynności wykonywane przez maluszków oraz ukazujące przedmioty z ich najbliższego otoczenia.

- Przedszkolaki z kolei bardzo chętnie „czytają” serię o sympatycznej myszce „Tupcio Chrupcio” autorstwa Anny Casalis, czy o misiu „Panu Brummie” Daniela Nappa. Dziewczynki z ogromnym zaciekawieniem śledzą przygody przesympatycznej „Martynki”, chłopcy zaś zachwycają się serią o żółwiku Franklinie – mówi Joanna Łabasiewicz z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim. - Niesłabnącym wciąż zainteresowaniem cieszą się książki Barbary Gawryluk, a wśród nich m.in. tzw. historie prawdziwe, jak np. „Dżok – legenda o psiej wierności”.

Uczniowie klas pierwszych wybierają książki, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Rozchwytywane są także powieści Holly Webb z serii Zaopiekuj się mną, Joanny Olech, Anny Czerwińskiej-Rydel, Francescy Simon, Rene Goscinnego. Niesłabnącą popularnością cieszy się także klasyka, a wśród niej tacy autorzy jak: Astrid Lindgren, Mira Lobb, Maria Buyno-Arctowa.                                                                                     

- Nieco starsza młodzież wybiera lektury z kręgu fantastyki i literaturę przygodową, traktującą o rówieśnikach i ich niezwykłych przygodach. Dlatego tak chętnie czytana jest seria o Harrym Potterze J.K. Rowling , ,,Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Baśniobór” Brandona Mulla, w którym przedstawiony jest świat trolli, czarownic, psotliwych chochlików, zazdrosnych wróżek – dodaje Anna Krawycinska, wicedyrektor biblioteki.                      

W Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży PiMBP sporym zainteresowaniem cieszą się kryminały i sensacja, a wśród nich Dariusz Rekosz, którego książki charakteryzują się wartką akcją, przemyślaną intrygą i zagadką, Suzanne Colins i jej trylogia „Igrzyska Śmierci”, czy cykl Zwiadowcy Johna Flanagana.

Coraz więcej zwolenników ma książka mówiona. Dział z audiobookami systematycznie jest wzbogacany o nowe pozycje. Nie brakuje w nim lektur szkolnych, czy pozycji z fantastyki m.in. o Harrym Potterze, ale także beletrystyki dla dzieci autorstwa: Joanny Olech, Grzegorza Kasdepke i Agnieszki Chylińskiej. 

Gminy Powiatu Gdańskiego

  • Gmina Cedry Wielkie
  • Gmina Kolbudy
  • Gmina Pruszcz Gdański
  • Pruszcz Gdański
  • Gmina Przywidz
  • Pszczółki
  • Gmina Suchy Dąb
  • Gmina Trąbki Wielkie