Obserwuj nas:

Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Oferta dotyczy mieszkańców: miasta i gminy Pruszcz Gdański oraz gmin: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pszczółki, Przywidz, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie blisko 16 tys. ankiet. Na ich podstawie 1751 osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich. 

DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 18-64.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

  •     zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  •     podniesienie świadomości zdrowotnej,
  •     redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU BEZPŁATNYCH BADAŃ?

Należy wypełnić kwestionariusz FINDRISK, formularz dostępny tutaj >> Jeśli po zsumowaniu punktów z ankiety wyszło minimum 12 punktów uczestnik programu kwalifikuje się do badań przesiewowych.Osoby w wieku 45-64 kwalifikują się do programu bez względu na wynik ankiety FINDRISK.

Ankietę można również wypełnić na miejscu w placówce medycznej w godz. 7.30-12.00 bez wcześniejszego umówienia. Badania przeprowadza:

Centrum Medyczne LUX MED.
ul. Wita Stwosza 1, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. 885 617 391
e-mail: projektcukrzyca@luxmed.pl

Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Informacje, gdzie można się przebadać można znaleźć na stronie >>> https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/ 

9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Gminy Powiatu Gdańskiego