Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy

W dniu 26 listopada br. w Filii w Pruszczu Gdańskim, będącej częścią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, odbyło się drugie, z zaplanowanych trzech w tym roku szkolnym, spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu gdańskiego, które poprowadziła koordynator tej sieci – Joanna Kowalczyk, kierownik Filii.
Sieć współpracy to nowa forma wspomagania pracy szkoły, a najważniejsze w pracy takiej sieci jest wzajemne uczenie się nauczycieli od siebie i wdrażanie, wypracowanych na spotkaniach, rozwiązań w pracy szkoły.
Tematem wiodącym było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak aktywizować uczniów, by czytanie było dla nich interesującą formą spędzenia czasu. Nauczyciele podawali ciekawe przykłady własnych doświadczeń w pracy zarówno z uczniami szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych. Był to punkt wyjścia do dyskusji, która wciągnęła większość obecnych.
Na spotkaniu nauczyciele mieli też możliwość zaktualizować swoją wiedzę z zakresu wykorzystywania warsztatu informacyjnego biblioteki pedagogicznej. Nowoczesny katalog on-line biblioteki umożliwia im zdalną rezerwację i prolongatę wypożyczeń, a na adres mailowy wysyłane są przypomnienia o terminowym zwrocie książek. W trakcie spotkania uczestnicy zarejestrowali się, na specjalnie udostępnionej dla nich przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, platformie elektronicznej „Doskonalenie w sieci”, która ma służyć wymianie informacji i komunikacji pomiędzy poszczególnymi osobami będącymi członkami sieci współpracy oraz jej koordynatorem.
Jak widać – nauczyciele bibliotekarze powiatu gdańskiego są nie tylko specjalistami w zakresie czytelnictwa dzieci i młodzieży, ale także systematycznie doskonalą się w stosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
Następne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy planowane jest na marzec 2015 roku.