Dostępny samorząd – granty

W budynku Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim został uruchomiony system nawigacyjno – informacyjny Totupoint. Wprowadzenie takiego rozwiązania sprawia, że nasz budynek jest bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku.

System Totupoint – jest to sieć specjalnych znaczników dźwiękowych, które pozwolą osobom z niepełnosprawnością wzroku zlokalizować urząd i zorientować się w przestrzeni publicznej dzięki wgranemu opisowi rozkładu pomieszczeń ogólnodostępnych w budynku. Znaczniki emitują dźwięki, które informują użytkownika o swoim położeniu komunikatem głosowym bądź tekstowym.

Aby skorzystać ze znaczników, należy zainstalować na urządzeniu mobilnym aplikację o nazwie TOTUPIONT, która jest dostępna dla systemów Android i iOS wyposażonych w Bluetooth (minimum 4.0). Następnie z włączoną aplikacją na smartfonie udajemy się w wybrane przez nas miejsce. Po zbliżeniu się do znacznika, ten automatycznie jest aktywowany i poinformuje nas akustycznym sygnałem oraz komunikatem audio o miejscu, w którym się znajdujemy.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna do obsługi przez osoby niewidome
i słabowidzące. Działa nawet bez dostępu do Internetu.

Trzy znaczniki zostały zamontowane przy głównych wejściach do budynku oraz siedem znaczników umieszczonych wewnątrz budynku w strategicznych miejscach związanych z przemieszczaniem się po budynku.

Więcej informacji o znacznikach można odnaleźć na stronie producenta: www.totupoint.pl.

Mały Grant PFRON – duży krok do dostępności Powiatu Gdańskiego
Projekt „Dostępny samorząd – granty” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020