Wielkość czcionki

Current Size: 100%

Styl wyświetlania

„Turnus Uśmiechu z Warcza”

W dniach 5 – 18 maja br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu wraz z kadrą pedagogiczną i wychowawczą wzięli udział w dwutygodniowym bezpłatnym pobycie w ośrodku wypoczynkowym w Wiśle. Wyjazd ten był nagrodą w konkursie organizowanym przez Fundację ING Dzieciom, która od trzynastu lat organizuje w swoim ośrodku pobyty dla grup dzieci i młodzieży w ramach autorskiego programu „Turnusy Uśmiechu”. Uczestnikami takich turnusów są dzieci pochodzące z obszarów dotkniętych problemami społecznymi, jak również dzieci ze specjalnymi potrzebami terapeutycznymi i edukacyjnymi. Szkoła Podstawowa z Warcza, zgłaszając się do programu, przedstawiła wniosek konkursowy opracowany przez kadrę pedagogiczną, zawierając w nim podstawowe cele przyświecające działalności Fundacji, tj. poznawanie przez dzieci świata, uczenie się nowych rzeczy, zdobywanie umiejętności oraz wspieranie zdrowia, aktywności, rozwijanie kompetencji społecznych, a także sprzyjanie integracji środowiskowej. W projekcie wykorzystano elementy metodyki harcerskiej. Zwycięstwo odniesione w tym konkursie i możliwość wyjazdu uczniów na dwutygodniowy turnus do Wisły jest niewątpliwie wielkim sukcesem kadry pedagogicznej szkoły w Warczu. Tym większym, gdyż Szkoła Podstawowa Specjalna z Warcza odniosła zwycięstwo jako jedyna placówka oświatowa w województwie pomorskim.

W czasie turnusu uczestnicy odbywali wycieczki na terenie Beskidu Ślaskiego i Żywieckiego, poznawali tradycje i kulturę tego regionu, uczestniczyli w zajęciach i zabiegach rehabilitacyjnych, dogoterapii, kąpielach leczniczych oraz relaksowali się w grocie solnej.

Mali podopieczni mieli także okazję obejrzeć spektakl w Teatrze Lalkowym „Banialuka”, wziąć udział w warsztatach teatralnych, zagrać i zaśpiewać z kapelą góralską, zwiedzić skocznie narciarskie, zapoznać się z historią sportów zimowych i sukcesami polskich sportowców czy poznać zapomniane rzemiosła.

Forma wypoczynku i zajęć dostosowana była do potrzeb i możliwości rozwojowych młodych gości, którzy z wielu powodów w swoim środowisku mają ograniczony dostęp do instytucji czy atrakcji kulturalnych i edukacyjnych. Dlatego dla większości dzieci udział w zajęciach i wycieczkach był niecodzienną formą zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Gminy Powiatu Gdańskiego

  • Gmina Cedry Wielkie
  • Gmina Kolbudy
  • Gmina Pruszcz Gdański
  • Pruszcz Gdański
  • Gmina Przywidz
  • Pszczółki
  • Gmina Suchy Dąb
  • Gmina Trąbki Wielkie