Szlak Domów Podcieniowych (czarny szlak pieszy, rowerowy, wodny) to najciekawszy i najczęściej odwiedzany szlak turystyczny na Żuławach Gdańskich.

Na odcinku 20 km znajduje się wyjątkowo duża ilość wartościowych zabytków architektury, gotycko barokowe kościoły, plebanie, domy podcieniowe oraz liczne zachowane XIX wieczne, a niekiedy XVIII wieczne zabudowania gospodarcze.

Na szlaku można zobaczyć: o 7 domów podcieniowych z najokazalszym w Trutnowach, o kościoły w Osicach, Trutnowach i Kożlinach, o ruiny gotyckiego kościoła w Steblewie, o spichlerz z XVIII w Koźlinach.

Szlak łatwy, choć jego atrakcyjność turystyczna i dostępność zależy bardzo od wybranej pory roku. Pokonanie trasy w dni deszczowe i podeszczowe może sprawić pewne trudności ze względu na błoto.