Szlak Motławski (czerwony szlak pieszy, rowerowy) to główny szlak Żuław Gdańskich.

Przebiega niemal na całej trasie wzdłuż Motławy, największej rzeki znajdującej się na tym obszarze – stąd jego nazwa. W czasie wędrówki jest stały kontakt z głównym nurtem tej rzeki, ale też z odcinkami nowymi, jej kanałami i dopływami tj. Kłodawa, Czarna Łacha, Radunia. Prowadzi on z Gdańska do Tczewa.

Długość szlaku wynosi 37 km w tym na terenie powiatu gdańskiego przebiega 24,7 km. Umożliwia poznanie historycznej krainy w delcie Wisły, jej krajobrazu i zabytków. Pozwala na bezpieczną wycieczkę rowerową drogami wolnymi od dużego ruchu samochodowego. Na szlaku nie występują trudności terenowe, trasa jest płaska i wiedzie szosami asfaltowymi lub drogami wyłożonymi betonowymi płytami typu jumbo.

Jedynym utrudnieniem na trasie może być silny wiatr, zwłaszcza przeciwny- otwarty krajobraz Żuław nie daje przed takim wiatrem osłony. Szczególnie licznie występują tu ceglane kościółki, wywodzące się z krzyżackich czasów, które można spotkać we Wróblewie, Krzywym Kole, Suchym Dębie i Kożlinach.

Niewątpliwą atrakcją trasy militarnym ewenementem tej okolicy są mało znane pozostałości krzyżackiego zameczku w Grabinach Zameczku. Pozostałe zabytki na trasie to: Brama cmentarna – dzwonnica w Wiślinie, Kościół w Wróblewie, Kościół w Suchym Dębie, Kościół w Krzywym Kole, Domy Podcieniowe, Spichlerz w Koźlinach.