Uczniowie ZSOiO z Pruszcza Gdańskiego i ZSR CKP z Rusocina realizują Staże Zawodowe

W ramach projektu ,,Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w Powiecie Gdańskim’’ uczniowie kształcący się w zawodach Technik Ekonomista i Technik Logistyk oraz Technik Mechatronik zrealizowali w roku szkolnym 2017/2018 staże zawodowe u pracodawców będących patronami klas danego kierunku kształcenia.

Młodzież miała okazję pogłębić swoją zawodową wiedzę a także realizować zadania zawodowe w naturalnym środowisku pracy. Program stażu  - znacznie rozszerzający wiedzę i umiejętności nabyte w szkole - ustalany był we współpracy pracodawców ze szkołą oraz realizatorami projektu. Bezpośrednia praca na konkretnych stanowiskach (pod opieką opiekunów staży) uświadomiła uczniom znaczenie posiadania aktualnej wiedzy związanej z wybranym zawodem, a także przydatność znajomości języków obcych ułatwiających pracę (wielokulturowe środowiska pracy, sprawna obsługa klientów, praca z oprogramowaniem komputerów). Młodzi Stażyści poznając tajniki wybranych zawodów znacznie podnieśli swoje kompetencje społeczne, uświadomili sobie znaczenie budowania marki własnej – opartej na wiedzy, umiejętnościach i postawach –  by w przyszłości bez trudu znajdować zatrudnienie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Uczniowie klas Technik Ekonomista odbywali praktykę w Gdyni w Geoban S.A. oddział w Polsce, gdzie poznali najnowsze, specjalistyczne oprogramowania na jakich pracują pracownicy branż BPO/SSC. Uczniowie klas Technik Logistyk realizowali staże w Pruszczu Gd. w Poczcie Polskiej S.A. , która dołożyła starań by przebieg stażu odbywał się w kilku działach: Hali Magazynowej WER, Dziale Dystrybucji, Dziale Transportu – także praca w terenie. Firma Raben Logistics Polska Sp. z o.o. w Straszynie kształciła stażystów/uczniów klas Technik Logistyk umożliwiając im poznanie i realizację realnych zadań zawodowych na Magazynie Transportowym, w Zespole Administracji Transportu, w Dziale Transportu oraz Dziale Obsługi Klienta. Firma FLEX (Flextronics International Poland Sp.z o.o.) z Tczewa kształciła uczniów z klasy Technik Mechatronik, pod opieką opiekunów praktykanci realizowali zadania zawodowe związane z montażem urządzeń i systemów mechatronicznych oraz z eksploatacją urządzeń, (w działach produkcyjnych), poznali procesy projektowania, programowania urządzeń i systemów mechatronicznych, a ponadto przeszli praktyczną naukę procesu lutowania, stażyści zapoznali się z firmowym Kodeksem postępowania i etyki.