Wernisaż wystawy „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego”

W dniu 23 maja 2018 roku (środa) o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbędzie się wernisaż wystawy „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego".Wystawa ta została stworzona pod koniec 2017 roku przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. Prezentacja jest efektem kilkumiesięcz nej pracy i wielu przeprowadzonych wywiadów. Składa się ona z kilkunastu tablic zawierających mini-reportaże, które zostały wzbogacone o archiwalne fotografie oraz dokumenty. Po 1945 roku zdecydowana większość dotychczasowych mieszkańców dzisiejszego obszaru Powiatu Gdańskiego opuściła miejsce swego zamieszkania. Do Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin trafiło tysiące przesiedleńców z terenu całego kraju. Wśród nich byli też tacy, którzy zostawili swoje rodzinne strony za granicą nowej Polski: na Kresach Wschodnich. Bez możliwości powrotu. W powojennej rzeczywistości znaleźli bezpieczne miejsce, gdzie rozpoczęli nowe życie i wspólnie z innymi budowali naszą małą Ojczyznę. To o nich opowiada wystawa. Jedną z tych osób jest mieszkanka Kłodawy Dangira Łuka.
Autorem koncepcji i opracowania tekstów jest Jacek Świs. Rozmowy z bohaterami wystawy przeprowadzili: Marta Gruszkowska i Jacek Świs. Oni także są autorami fotografii.Projekt pod nazwą „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego” jest realizowany ze środków Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.
Serdecznie zapraszamy.