Wilki, szopy i jenoty w Powiecie Gdańskim

Zwiększa się liczba niespotykanych dotąd gatunków zwierząt w Powiecie Gdańskim. Do objętych ochroną wilków dołączają także inwazyjne, czyli niespotykane dotąd u nas w naturze szopy i jenoty.

- Pilnie obserwujemy występującą na naszym terenie watahę wilków, których obecnie jest już osiem. Robimy to tym bardziej skrupulatnie, że nie bardzo boją się ludzi i poczyniły już straty w hodowlach – mówi Mariusz Drozd z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska. - Jednym z najczęstszych wilczych szlaków są pobocza drogi wojewódzkiej nr 222 gdzie sprzątają padlinę.

W Powiecie Gdańskim pojawiły się także Jenoty. Jenot to gatunek inwazyjny, na którego można polować cały rok. Występuje przede wszystkim w dużych lasach i różnego rodzaju mniejszych zadrzewieniach. Lubi przebywać w pobliżu wody. Pierwotnie występował na Dalekim Wschodzie. Przywieziony do Europy przed 1939 rokiem, jako zwierze hodowlane uciekł i zaaklimatyzował się w nowym środowisku.

Drugim zwierzęciem inwazyjnym jest jego krewniak – Szop Pracz. Mimo miłej aparycji szop to niebezpieczny drapieżnik, czyniący poważne straty w gospodarce rolnej. Duże zdolności adaptacyjne sprawiły, że z pierwotnego miejsca występowania – Ameryki Północnej, przeniesiony przez ludzi, zaaklimatyzował się w Japonii i w zasadzie całej Europie. Bywa widywany także w Powiecie Gdańskim.