Wróblewo najpiękniejszą wsią w Województwie Pomorskim

Mała żuławska wieś w powiecie gdańskim, gm. Suchy Dąb, zwyciężyła w konkursie “Piękna Wieś Pomorska 2017”. Licząca zaledwie 123 mieszkańców osada urzekła Jurorów swoim urokiem, malowniczym położeniem, a także bogatą, sięgającą 700 lat historią.

Nagroda za pierwsze miejsce wynosi 30 tys. zł. Przeznaczymy tę kwotę na wzbogacenie naszej wiaty rekreacyjnej “Wróblówka” - zapowiada Joanna Siedlec, sołtys wsi.

– Jest mi niezmiernie miło, że tu, w Sali im. Lecha Bądkowskiego już po raz kolejny spotykamy się, aby świętować wybór najpiękniejszej wsi i zagrody na Pomorzu – powitał zaproszonych gości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W etapie wojewódzkim plebiscytu rywalizowało 13 wsi oraz zagród. Przy ocenianiu wsi komisja brała pod uwagę aspekty krajobrazowe i ekologiczne. Oceniane również były działania integrujące lokalną społeczność oraz pielęgnowanie tradycji. – Chcę z całego serca pogratulować laureatom. Jestem przekonany, że ta rywalizacja ma pozytywne oblicze. Mobilizuje lokalne społeczności do współpracy, pokazania się z jak najlepszej strony.  Te dobre wzorce i praktyki, jakie dzięki niej powstają, to nasza pomorska wizytówka. Warto ją pokazywać nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce – dodał marszałek.

Foto Karolina Misztal i Aleksander Olszak.