W piątek, 3 czerwca 2022 r., w Szkole Podstawowej w Czerniewie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbył się XXI Powiatowy Konkurs Poezji Zygmunta Bukowskiego.

Do konkursu przystąpiło siedem szkół podstawowych powiatu gdańskiego (Przywidz, Trąbki Wielkie, Kłodawa, Łęgowo, Pomlewo, Koźliny, Mierzeszyn).

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Uczniowie mieli za zadanie przygotować interpretację dwóch wierszy Zygmunta Bukowskiego (jeden, obowiązkowy był wskazany przez organizatorów).

Komisja konkursowa w składzie: Anna Krawycińska – przewodnicząca (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim), Małgorzata Kaczorowska (Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim), Anna Chmielewska (Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich), oceniała dobór repertuaru, interpretację wybranych utworów oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Laureaci :

• kategoria klas IV-VI:

I miejsce – Aniela Budych (Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie),

II miejsce – Lena Wojcieszkiewicz (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia ‘70 w Łęgowie),

III miejsce – Paulina Kępka (Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Waląga z Koźlinach);

• kategoria klas VII-VIII:

I miejsce – Natalia Kaczmarek ( Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie),

II miejsce – Marcelina Kłosińska (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. ks. Jana Pawła Aeltermanna w Mierzeszynie),

III miejsce – Julia Skrzypkowska (Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Pomlewie).