Obserwuj nas:

Szósta edycja tej wyjątkowej w skali kraju imprezy odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia na terenie Centrum Rekreacji nad Radunią. Organizator – Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański – zaplanował m.in. 15 przedstawień oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Program urozmaici benefis czteropokoleniowej rodziny lalkarskiej z Poznania tworzącej grupę TeatRyle. Cała oferta kulturalna będzie bezpłatna.

Na realizację festiwalu gminna instytucja kultury otrzymała dofinansowanie w wysokości 104 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

– Dzięki temu na trzech plenerowych scenach będziemy gościć artystów z różnych stron Polski i nie tylko. Do Juszkowa zjadą m.in. znany i bardzo lubiany nie tylko w Trójmieście Klaun Pinezka ze swymi marionetkami oraz Teatr Barnaby. Zza południowej granicy jadą do nas słowacka Haligarda z Koszyc i węgierski Teatr Benca Sarkadiego. Nie zabraknie też przyjaciół z Ukrainy, czyli lwowskiego Akademickiego Teatru i Ludzie i Lalki, a także Teatru Lalek Bavka z Użhorodu – zapowiada Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP i szef festiwalu. – Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży będą ciekawe warsztaty tworzenia lalek na przykład do domowego teatrzyku cieni. Przygotowaliśmy też strefę małej gastronomii, gdzie będzie można posilić się między spektaklami.

– Wiemy, że po dwóch latach realizacji FOTELA on-line, nasza publiczność stęskniła się za tą tradycyjną, stacjonarną formułą festiwalu równie mocno, jak my za naszymi wspaniałymi widzami – dodaje Grzegorz Cwaliński. – Już otrzymaliśmy sygnały, że wybierają się do nas miłośnicy objazdowych teatrów aż z Zielonej Góry! Zapraszamy wszystkich młodszych i starszych miłośników sztuki lalkarskiej na dwa dni wspaniałej zabawy i wspólnego celebrowania święta teatrów objazdowych.

Tegoroczną nowością będą happeningi w wykonaniu zaproszonych artystów, ale z największym rozmachem w sobotni wieczór wystąpi Klinika Lalek z Wolimierza, która przywiezie do Juszkowa największe lalki w historii tej imprezy. Nie można tego przegapić! Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.festiwaljuszkowo.pl

Gminy Powiatu Gdańskiego